Zaķis ir mēness dzīvnieks un visu mēness dievību atribūts. Simbolizē atdzimšanu ,jaunības atgriešanu ,intuīciju un ˝gaismu tumsā ˝.Ļoti bieži zaķa simbols nozīme upurēto uguni un ̋dzīvi , kas iet caur nāvi ̋ . Visur zaķis ir auglības simbols kurs simbolizē sieviešu menstruālo ciklu ,mīlas ķīli ,kautrību, pavedināšanu ,dzīves gudrību , attapību, veiklību. Zaķis uz mēness mitoloģija paradās gandrīz visur , tā, ka viņš ir mēness dzīvnieks viņš kalpo ka starpnieks starp cilvēku un mēness dievībām .Rietumos baltais zaķis simbolizē sniegu ,”Marta mēneša zaķis „ –vājprātīgumu .Zaķa ķēpiņa vai galva kalpo ka talismans pret raganām ,bet pats zaķis bieži ir raganu kalps vai raganu starpnieks. Dažas nozīmes : • Afrikāņu mitoloģijā –gutennotiem zaķis ir saistīts ar mēness. • Amerikāņu indiešiem - tēvs un sargātājs ,transformējošais spēks ,kurs maina cilvēka dzīvnieka dabu .Viņa loma ir varonis-glābējs ,rītausma varonis ,Gaismas personifikācija. • Budismā zaķi uz mēness pārnesa Budda , tas nozīmēja pilnīgo pašuzupurēšanu .Kad Budda bija izsalcis zaķis piedāvāja sevi ka ēdienu un viņš pats ielieca ugunī. • Ķeltiem – eposā zaķis ir mēness dievību un medības dievu atribūts , medības dievi bieži ir attēloti ar zaķiem rokās. • Ķīnā - mēness, sieviešu spēks " Iņ " , imperatora dzīves biedre , ilgmūžība ,ceturtais dzīvnieks no Divpadsmit Zemes zariem (Buddas simboliskie dzīvnieki ).Zaķis uz mēness ar piestu un stampiņu simbolizē nemirstības eliksīru .Baltais zaķis –dievība, sarkans – veiksme un veiksmīga valdīšana. Zaķis ir savvaļas dzīvnieku sargātājs. • Kristietībā zaķis nozīme auglību un miesas kārību. Baltais zaķis pie Svētas Marijas kājām nozīme šķīstību. Zaķa neaizsargātība simbolizē cilvēkus kuri ir pakļāvušies Jēzum-Kristum. • Ēģiptē zaķis simbolizē rītausmu ,sākumu, atklāšanu , pacēlumu un periodiskumu . • Eiropiešu kultūrā tradicionāls lieldienu zaķis vai trusis simbolizē rītausmu, jaunas dzīves sakumu, mēness dievietes ar zaķa galvu Oestras (teitoņiem) vai Eostras (anglo-saksiem) atribūts .Tādēļ lieldienu zaķis nozīme atdzimšanu , augšāmcelšanu , ka ari jauna mēness rašanu . • Grieķu-romiešu kultūrā lieldienu zaķis simbolizē auglīgumu un izlaidīgumu. Zaķis-dzīvnieks-Zevsa(Merkurija) ,Erosa ,Afroditas sūtnis un atribūts. Kupidons bieži ir attēlots ar zaķi.
Otrs populārākais Lieldienu simbols ir zaķis – tas simbolizē nevainību, mīļumu un auglību. Saskaņā ar kādu leģendu dieviete Ēostre katru pavasari pārvērta vienu putnu par zaķi un sūtīja kā labo gariņu pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek viņu mājās. Kā atlīdzību par šo darbu dieviete zaķim reizi gadā ļāvusi dēt raibas olas. Tomēr oficiāli literatūrā Lieldienu zaķis pirmo reizi minēts tikai ap 1500.gadu.
Galvenās šī simbola raksturojušās iezīmes, neskatoties uz Zaķa piesardzīgumu un šķietamo kautrīgumu, ir veiklība, ātrums, maskēšanas un ilūzijas meistarība. Ja izvēlēsieties Zaķa simbolu, tad briesmas un nepatikšanas ies Jums secen un būs iespēja izvairīties no negatīvām emocijām. Truša figūrai piemīt maģisks spēks.
Zaķēni ir pirmie zvēru mazuļi, kas parādās pavasarī. Tieši tādēļ zaķi un truši kopš senatnes ir simbols auglībai, piemēram, Lieldienu zaķis
Zaķu kārtas (Lagomorpha) pārstāvji ir plaši izplatīti visā pasaulē un vai nu kā vietējās faunas pārstāvji, vai ievesta suga ir sastopami visos kontinentos, atskaitot Antarktīdu. Sugu skaits gan pastāvīgi mainās atkarībā no zināšanu apjoma un pētnieku uzskatiem, tomēr pēdējie dati liecina, ka ir zināma 91 zaķveidīgo suga, no kurām 30 ir svilpējzaķi, 32 – zaķi un 29 – truši. Tie visi ir zālēdāji, ieņemot dzīvnieku valstī savu lieluma nišu starp mazajiem grauzējiem un lielajiem nagaiņiem. Pikas jeb svilpējzaķi sver 75 – 290 gramus, truši – vienu līdz četrus kilogramus, bet zaķi – divus līdz piecus kilogramus.
Pārošanās laikā starp janvāri un jūliju sabiedrību veido vairākas zaķenes un zaķu tēviņš. Grūsnības laiks zaķiem ir aptuveni sešas nedēļas. Tie ir ligzdbēgļi. Tiem ir trīs līdz četri metieni gadā ar diviem līdz četriem mazuļiem. Dzemdē vienlaikus var atrasties dažāda vecuma embriji dažādās attīstības stadijās, tādēļ metieni viens otram seko ar īsāku laika atstarpi, nekā pēc grūsnības laika to varētu paredzēt. Augsta vairošanās intensitāte ir nepieciešama, lai izlīdzinātu lielos zaudējumus sakarā ar ienaidniekiem un mitriem un aukstiem laika apstākļiem.
Atnešanās laiks ir no marta līdz oktobrim. Mazie zaķēni piedzimst pilnīgi apspalvoti un ar vaļējām acīm. Truši turpretim piedzimstot ir bez apspalvojuma un neredzīgi, māte tos kopj vēl divas trīs nedēļas. Zaķi ir pirmie zvēru mazuļi, kas parādās pavasarī, – marta zaķi. Tieši tādēļ, kā arī līdz ar dažādu tautu sakāmvārdos pieminēto lielo auglību zaķi un truši kopš senatnes ir simbols auglībai, piemēram, Lieldienu zaķis vai Mēness zaķis Ķīnā. Atšķirībā no trušiem zaķu audzēšana nebrīvē ir gandrīz neiespējama, jo prasa lielas pūles. To dzīves ilgums ir līdz 12 gadiem. Daudz zaķu aiziet bojā ar sniegu bagātās, proti, mitrās un aukstās ziemās.
Viens no truša simboliem ir auglība un atdzimšana, tādējādi tas jau no seniem laikiem ir kļuvis par pavasara un Lieldienu simbolu. Trusis simbolizē arī nevainību, norādot uz vēl vienu Lieldienu simbolisko nozīmi. Tajā pašā laikā trusis simbolizē rotaļīgu seksualitāti, saglabājot norādi uz nevainību un jaunību. Pasaulē viens no nevainīgas un rotaļīgas erotikas simboliem ir Playboy Bunny, kas latviešu valodā ir ieguvis tulkojumu —Playboy zaķis.
Trusis ir daudzu tautu folkloras un mitoloģijas tēls. Tā sauc vienu no ķīniešu zodiaka zīmēm, kas simbolizē veiksmīgu gadu.[6] Daudzviet pasaulē truša kāja ir veiksmes amulets. Arī Eiropā pirms vairāk kā 2000 gadiem tas bija populārs amulets.[7] Daudzām Āzijas tautām trusis dzīvo uz mēness un vāra jaunības eliksīru ķīniešiem, bet japāņiem un korejiešiem cep rīsu kūku. Ķīniešu folklorā to sauc par mēness trusi.
Kopsavilkums. Simbolizē - Mēnesi, atdzimšanu, jaunības atgriešanu, intuīciju, gaismu, auglību, nevainību, veiklību, ātrumu, maģiju, rotaļīgu seksualitāti, veiksmi, jaunību.
Visur zaķis ir auglības simbols kurš simbolizē sieviešu menstruālo ciklu ,mīlas ķīli ,kautrību, pavedināšanu ,dzīves gudrību , attapību, veiklību.
Avoti rakstam:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Tru%C5%A1i
http://news.frut.lv/lv/scitech/science/45716
http://www.tvshopextra.lv/item/464/Dzivnieku-figurinu-magiskais-speks/
http://www.lido.lv/lat/jaunumi/zinas/?doc=4824
http://spoki.tvnet.lv/foto-izlases/Dzivnieku-simbolika-2-dala/304957/1/2
Par visu - par sapņiem, par grāmatām, citādo pasauli, par simboliem un Taro kārtīm par dzīvi un visu noderīgo, par laimi!
ceturtdiena, 2018. gada 13. septembris
Abonēt:
Ziņas komentāri (Atom)
Zvans. Zvaniņš.
Zvani ir paredzēti galvenokārt kaut kā signalizēšanai, tāpēc par zvanu bieži sauc arī skaņas signālu, kas domāts informēšanai, bet nav rad...
-
Mēness simbolizē sievišķo enerģiju, mātišķumu, rūpes, gādību, vajadzību saglabāt, spēju pielāgoties, lai izdzīvotu. Kā zināms, katrā cilvēk...
-
Gliemezis. Sāku ar šo, jo pašai ir piederējis gliemezis. Cilvēki uzskata, ka tie ir lēni, un viņus ēd. Bet es iepazinu vīngliemezi kā māj...
-
Nav vērts Klusēsim un atdosimies Kaut cena augsta Aizmirsīsimies un būsim Šai mirklī šeit Kaut cena augsta Nakts visu slēpj, pat baile...
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru