Kaķis ir neatkarīga, pilnībā nekad nepieradināma sievišķā instinkta simbols. Kaķis dara, ko grib, nepielāgojas, dabū to, kas viņas vajadzīgs, nekautrējas, neko sev neliedz, ir godīgs un tiešs. Kaķis, tāpat kā daba, ir nežēlīgs un nejūtīgs.
Ar kaķa simbolu tāpat saistās tādas īpašības kā viltīga gudrība, pārvēršanās un gaišredzības spēja, veiklība, modrība, juteklisks skaistums un sievietes ļaunprātība.Kaķa simbols senatnē tika skaidrots dažādi. Ēģiptē kaķi bija labvēlīgi, svēti dzīvnieki, it īpaši Basetas jeb Bastas - dievietes ar kaķa galvu - kultā, sākotnēji attēlota lauvas veidolā, bija Mēness dieviete, saistīta ar baudu, auglību un aizsargājošiem spēkiem. Pielūdzot Bastetu, kaķus godāja un muminiscēja kopā ar barību - pelēm.
Ar kaķa simbolu tāpat saistās tādas īpašības kā viltīga gudrība, pārvēršanās un gaišredzības spēja, veiklība, modrība, juteklisks skaistums un sievietes ļaunprātība.Kaķa simbols senatnē tika skaidrots dažādi. Ēģiptē kaķi bija labvēlīgi, svēti dzīvnieki, it īpaši Basetas jeb Bastas - dievietes ar kaķa galvu - kultā, sākotnēji attēlota lauvas veidolā, bija Mēness dieviete, saistīta ar baudu, auglību un aizsargājošiem spēkiem. Pielūdzot Bastetu, kaķus godāja un muminiscēja kopā ar barību - pelēm.
Kaķi, īpaši melnie, ķeltu pasaulē tika saistīti ar ļaunu viltību, islamā - ar sliktajiem džiniem, Japānā tautas nostāsti vēsta, ka kaķi spēj iemiesoties sievietes ķermenī, un šis dzīvnieks nozīmē nelaimi. Indijā, kur kaķi tika uzskatīti par dzīvnieku skaistuma simbolu, budistu priekšstatos tiem tomēr nebija laba slava: tāpat kā čūska, arī kaķis nesēroja par Budas nāvi.
Marija Luīze fon Francs „Sievišķā pasakā” raksta par kaķi kā dzīves prieka un jautrības simbolu. Kaķis uzvedas kā princese un ir savā veidā dievišķs. Tas nozīmē arī, ka kaķis ir pretstats eksistenciālām bailēm. Saistībā ar mūsu instinktu var dot mums daudz vairāk drošības. Kaķi bieži parādās nedrošu sieviešu sapņos, kurās dominē animus. Tas ir kaķis, kas grib pie viņām, tā ir drosme dzīvot neatkarīgi un rīkoties pēc acumirklīgas ierosmes.
Jau Senajā Ēģiptē cilvēki īpaši izcēla šos mazam tīģerēnam līdzīgos dzīvniekus. Toreiz ēģiptieši pielūdza prieka un līksmības dievieti vārdā Basta, kura bija arī saules dieva Ra sabiedrotā un tika attēlota kā sieviete ar kaķa galvu. Taču priesteri šo četrkājaino mīluli uzskatīja par dabas spēka simbolu.
Senajā Romā un Grieķijā kaķi tika salīdzināti ar dievietēm - Diānu un Artemīdu, - uzskatot kaķus par brīvības simbolu. Tikmēr Indijā šie mīluļi tika uzskatīti par skaistiem dzīvniekiem, taču budismā līdzīgi kā čūskas neparādījās, jo abi dzīvnieki neesot apraudājuši Budas nāvi. Ķelti kaķus uzskatījuši par tumšo spēku iemiesotājiem, šos dzīvniekus pat upurējot dažādos rituālos.
Musulmaņi tieši pretēji - kaķus ļoti ciena, uzskatot, ka pirmais kaķis radies no lauvas šķaudiena uz Noasa šķirsta. Tāpat musulmaņi tic, ka tieši kaķis izglābis Muhamedu no čūskas uzbrukuma, par ko Muhameds noglaudījis kaķa muguru, dāvājot mīlulim spēju vienmēr piezemēties uz kājām. (jāsaka, ka mani pašu mans jau aizsaulē aizgājušais kaķis sapnī izglāba no čūskas kodiena) Tāpat dažādās ticībās tiek uzskatīts, ka melnās līnijas uz kaķa muguras ir pierādījums pravieša pirkstu nospiedumiem uz tās.
Ēģiptiešu mīlestība pret dievieti Bastetu ir tikai neliela daļa no cildināšanas. Kaķis ir ļoti cieši sasitīts ar saules dievu RA. Leģenda vēsta, ka katru nakti saules dievs Ra pārvēršas par Ugunīgo Kaķi un iet cīnīties ar haosa čūsku Apopu, kas simbolizē visu pasaules ļaunumu, visus tumsas spēkus. Ra čūsku uzvar, bet, ja kādu nakti čūska uzvarētu Kaķi, rīts nekad neuzaustu.
Angļu kalpotājas Dorotijas Kenedijas mājā naktī ielavījās zagļi un sāka draudēt saimniecei, pieprasot
naudu. Un te viņiem virsū metās saniknotais runcis Laki. Šņācot un spļaudoties viņš saplēsa vienam zagiim drēbes, saskrāpēja to, bet pēc tam klupa virsū otram. Apjukuši no negaidītā uzbrukuma, laupītāji izlēca pa logu.
Ir aprakstīti daudzi gadījumi, kad kaķi drosmīgi aizstāv savus saimniekus, biežāk bērnus, no čūskām, kuras viņi zibenīgi ķer ar zobiem un nokož.
naudu. Un te viņiem virsū metās saniknotais runcis Laki. Šņācot un spļaudoties viņš saplēsa vienam zagiim drēbes, saskrāpēja to, bet pēc tam klupa virsū otram. Apjukuši no negaidītā uzbrukuma, laupītāji izlēca pa logu.
Ir aprakstīti daudzi gadījumi, kad kaķi drosmīgi aizstāv savus saimniekus, biežāk bērnus, no čūskām, kuras viņi zibenīgi ķer ar zobiem un nokož.
Man pašai ir gadījums, kad gulēju Bērnu slimnīcā ar tikko izoperētām mandelēm, pēc operācijas no manis ne uz mirkli neatstājās nodaļas kaķis (jā jā-kaķis), tajā naktī man sākās smaga asiņošana un tiku pie otras operācijas… Pēc otras operācijas kaķis vairs manā tuvumā nebija manāms…. Viņš man bija līdzās,jo zināja, ka sāksies asiņošana-sargāja.
Kaķu dzimtas pārstāvji ir apbrīnojami dzīvnieki. Vēsture glabā neskaitāmas liecības par kaķu noslēpumainību, burvību un saistību ar dieviem. Gadsimtiem ilgi kaķus daudz vairāk par jebkuru citu dzīvnieku saistīja ar visu, kas tuvs maģijai.
Iespējams, ka viss sācies ar lauvām...
Senie ēģiptieši ticēja, ka lauvām piemīt ne tikai fizisks, bet arī dievišķs spēks. Tā senajā Ēģiptē aizsākās lauvas, jeb saules zvēra kults. Sena leģenda vēsta par to, ka Ēģiptē audzēja daudz graudaugu, bet šķūņos, kur tos glabāja, saviesās ļoti daudz grauzēju. Tos ķēra zebiekstes, bet visuresošo grauzēju bija pārāk daudz. Un tad, faraons lūdzis palīdzību dievišķajam lauvam. Zvēru karalis nošķaudījās un no viņa nāsīm izleca divi mazītiņi lauvēni, kuri sāka ķert peles, un viņi tad arī bija pirmie kaķi.
Kāds no gudrajiem ir teicis: Dievi ir radījuši kaķus, lai cilvēks varētu paglaudīt lauvu.
Balstoties ne tikai uz leģendām, bet zinātniskiem faktiem, visu mājas kaķu ciltstēvi ir Nūbijas savvaļas kaķi, kurus ēģiptieši pirms 5 tūkstošiem gadu izveda no Nūbijas.
Bez peļu ķeršanas spējām, ēģiptieši atklāja vēl vienu apbrīnojamu kaķa īpašību – neviens dzīvnieks nespēj tik labi kā kaķis radīt mājīguma un siltuma sajūtu. Un tā, pakāpeniski kaķis aizstāja dievus – lauvas.
Romas Cēzari un tirāni necieta savā galmā kaķus, jo kaķi simbolizēja brīvības mīlestību. Šie varenie vīri savā tuvumā turēja pieradinātus lauvas kā savas varas simbolus.
Skotiem kaķis bija ne tikai graudu sargātājs, bet arī simbolizēja kareivīgumu. No tā laika skotiem vārdi „kaķis” un „drosmīgs cilvēks” bieži ir sinonīmi.
Krievijas zemēs. Kaķis senajā Krievijā bija ļoti augstu vērtēts, sods par nozagtu kaķi bija tāds pats kā par vērsi! Slāviem kaķis bija ne vien peļu ķērājs, bet mājas pavarda sargātājs, mājīguma simbols. Viņu pirmo ielaida jaunā māja un tur, kur kaķis apgūlās, nolika gultu.
Kaķu laimīgā dzīve beidzās aptuveni pirms 700 gadiem, kad ietekmīgā viduslaiku baznīca sāka vajāt dzīvniekus, kas bija cieņā Austrumos. –kā zināms Austrumi ir tā vieta, kuras virzienā no Ēģiptes piramīdām skatās Sfinksa, kur sendienās esot nolaidušies Dievi.
Viduslaikos Eiropā kaķu saistība ar ēģiptiešu pagānisko reliģiju, viņu kliedzošā seksualitāte, naksnīgais dzīvesveids uzvedināja viduslaiku reliģiozos tumsoņus pasludināt kaķus par ļaunuma un burvestību simboliem.
Dažās vietās tomēr nevajāja svītrainus kaķus, kuriem uz pieres bija plankums, kas atgādina M burtu. Šos kaķus sauca par „Madonnas kaķiem” , jo kāda leģenda vēstīja, ka Jaunavai Marijai no Nācaretes bija kaķis tādā pat krāsā. (gandrīz visās valodās vārds “māte” sākas uz burta M, burts M sastopams arī Taro kārtī - kausu dūzis)
Atgriežoties Senajā Ēģiptē, kur kaķis bija ne tikai vienkāršo ļaužu mīlēts, bet arī svēts tempļa dzīvnieks. Daudzām ēģiptiešu dievībām bija kāda saikne ar vai nu mežonīgajiem kaķu dzimtas pārstāvjiem, vai ar mājas kaķi. Tomēr vislielākā godbijība pret kaķi ir saistīta ar dievietes Bastetas, dievietes ar kaķa galvu, godināšanu. Šī dieviete tiek godāta arī kā “visu kaķu māte”. Basteta ir auglības, mātišķuma, seksualitātes, mīlestības un mūzikas dieviete. Vispopulārākais Bastetas tēls ir sieviete ar kaķa galvu, tērpusies cieši pieguļošā, garā un zaļā tērpā, rokās groziņš. Dažos attēlos viņa ir redzama kopā ar kaķēniem, kas rotaļājas tai pie kājām. Melni kaķi Bastetai bija svēti, jo parasti viņa attēlota kā melns kaķis. Dažos mītos teikts, ka Basteta ir dieva Amona pirmdzimtā, bet citos – ka viņa ir saules dieva Ra un maģijas dievietes Izīdas meita. Basteta iesākumā bija ar sauli saistīta dieviete, tikai vēlāk viņas tēlu sasaistīja vēl ar Mēness dilšanu un augšanu. Iespējams, ka te var vilkt paralēles ar kaķi, tieši ar kaķa acīm, jo kaķim piemītošā spēja izmainīt acu zīlītes formu simbolizē mainīgo saules formu, mēness fāzes un nakts stihiju.
Pastāv teorija, ka sākotnēji Basteta bijusi dieviete ar lauvas galvu, līdzīgi niknajai māsai Sehmetai. Bet, laikam ritot, Basteta izvērtās maigākā kaķu dzimtas pārstāvī, kam raksturīgas mājas kaķa īpašības. Tātad, Basteta ir jautrības, prieka, labsirdības, mīlestības, auglības un mātišķuma dieviete. Bet viņai ir arī tumšā puse – Pašta, kas ir visai kareivīga: no vienas puses maigums, mīlestība, bet no otras – cietsirdība un viltība. Tāpat kā kaķa un sievietes daba – sākumā pieglausties un pamurrāt, bet pēc tam – laist darbā nagus.
Ēģiptieši vienmēr ir baidījušies no indīgajiem rāpuļiem – čūskām, skorpioniem, zirnekļiem, tāpēc izdomāja daudzus un dažādus burvju vārdus, kurus gravēja un novietoja mājās. Burvju vārdi noteikti ietvēra „Varenā Kaķa burvestību”, kas sauca palīgā Kaķeni – Ra sievu Izīdu. Tika uzskaitītas visas kaķa ķermeņa daļas, katra no tā bija veltīta kādam dievam vai dievietei un tai piemita šī dieva spēks ( Ra galva, Toma deguns un krūtis, Ozirisa vēders u.c. ). Tādā veidā kaķī tika iemiesoti visi Pantenona dievi. Tieši tāpēc Ra, cīnoties ar Apopu, pārvērtās par kaķi – lai neņemtu līdzi visu dievu komandu, bet būt apveltītam ar viņu spēku viena kaķa ķermenī. Tieši tāpēc ēģiptieši centās mājās turēt kaķi, iemiesojošu varenos dievus; aizsargājošu, dziedinošu, laimi nesošu.
Kaķene – māte Kaķene – māte ir Zemes būtne. Viņa ir auglīga, stipra, brīnišķīga māmiņa savam kaķēnu metienam. Tieši tādēļ sievietes visos laikos ir piesaukušas kaķa burvju spēku, lai tas palīdz viņām grūtniecības un dzemdību laikā. Dažām tautām ir bijis ticējums, ka dzemdētājas istabā jāienes kaķis, lai tas tur murrā. Šī uz līdzībām balstītā māņticība palīdzēja nomierināt topošo māti un paātrināt dzemdības, jo kaķene parasti murrā, kad vienā mierā dod dzīvību kaķēniem. Ēģiptē sievietes mēdza piekārt nelielus Bastetas ciļņus pie sienām, lai veicinātu auglību, veiksmīgu grūtniecību un dzemdības. Turklāt, ja ēģiptiešu sieviete vēlējās noteiktu bērnu skaitu, viņa nēsāja “kaķu ģimenes” amuletu, kurā bija attēlota kaķene ar tik daudziem kaķēniem, cik bērnu sieviete vēlējās.
Āzijā grūtnieces nēsāja nefrīta kaķi kā aizsardzības amuletu savai grūtniecībai. Austrumos bieži vien varēja redzēt ļoti lutinātus kaķus, kam ap kaklu bija sarkana zīda saitītes, lai tādējādi nodrošinātu laimi un bagātību kādā mājā vai rūpalā.
Āzijā grūtnieces nēsāja nefrīta kaķi kā aizsardzības amuletu savai grūtniecībai. Austrumos bieži vien varēja redzēt ļoti lutinātus kaķus, kam ap kaklu bija sarkana zīda saitītes, lai tādējādi nodrošinātu laimi un bagātību kādā mājā vai rūpalā.
Kopsavilkums. Simbolizē - neatkarību, nepieradināma sievišķā instinkta simbols, godīgumu, tiešumu, viltīgu gudrību, pārvēršanos, gaišredzības spējas, veiklību, modrību, jutekliskumu, skaistumu, sievišķību, dziedniecību, auglību, aizsardzību, , drošību, līksmību, prieku, dabas spēku, brīvību, saules Dievu Ra, maģiju, noslēpumu, brīvības mīlestību, mājīgumu, siltumu, drosmi, mātišķumu, seksualitāti, labsirdību, astrālās uguns avotu, mūžības simbolu, dziedniecības simbols.
Kaķis ir pretstats eksistenciālām bailēm.
Avoti rakstam:
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru