ceturtdiena, 2018. gada 13. septembris

Baltās Lilijas.

Baltās Lillijas ir mani mīļākie ziedi, bija milzīgs prieks iepazīties tuvāk ar šo karalisko ziedu, kura zieds atgādina karaļa kroni un smarža reibina kā narkotika.
Baltās lilijas ornaments Senajā Ēģiptē bija attēlots jau pirms 4000 gadiem. Homērs savos darbos ir apjūsmojis liliju kā nevainības un cēluma simbolu. Lilijas bija arī Afrodītes rotas. Tās izmantoja dažādās ceremonijās dievnamu, piļu un cietokšņu izgreznošanai, kā arī upurēšanā dieviem. Lilijas ir attēlotas baznīcu svētbildēs, altāru segās, sienu, vāžu un fresku apgleznojumos. No seniem laikiem ir saglabājušies zīmējumi, kur Kristus ir piesists lilijai, kura simbolizē dzīvības koku vai krustu. Kristietības simbolikā ir attēlota nevainība, skaidrība un šķīstība. Tāpēc par Jaunavas Marijas ziediem kļuva tieši baltās lilijas. Lilijas sešu ziedlapu zieda forma atgādina gan kausu, gan kroni, tālab Marijas Debesu un cilvēku siržu valdnieces kronī mākslinieki ievij liliju ziedus, bet lilijas zieds no Kristus mutes (vārds) ir jāsaprot kā Kristus tiesneša simbols. Šekspīrs savulaik ir izteicis domu, ka zeltīt augstākās proves zeltu un izdaiļot liliju ir veltīga laika nosišana un smieklīga pārmērība, jo kas gan var būt patiesi daiļāks. Mirdzošs baltums, karaliska forma, reibinoša smarža. Dievu izredzētais zieds, kurā saskatīta gaismas, tīrības, nevainības, skaidrības, cēluma un karaliskuma simbolika. Lilijas bijušas gan monarhijas simbols, gan savulaik šī zīme Francijā tikusi iededzināta pērkamu sieviešu miesā.
Ķīniešu hieroglifos lilijas ir brīvības un cerības simbols, savukārt Ēģiptē tās ir dzīvības un augšāmcelšanās zīme.
Uzskata, ka spilgti oranžsarkanajām lilijām jeb ķeizarkroņiem piemīt maģiskas īpašības - tās cilvēku padarot drosmīgāku, spēcīgāku, izturīgāku un uzticīgāku.
Baltas lilijas: šķīstums, patiesums, nevainība.
Spilgti sarkanas: garīga pilnveidošanās.
Oranžas: kaisle, iekāre, arī - naids.
Lilijas ir mistiska un mītiska puķe. Vispopulārākā puķe baznīcā. Kristietības simbols, kas no seniem laikiem tika attēlots baznīcas sakrālajos elementos. Floristikā, liekot liliju kopā ar citiem ziediem, tā noteikti būs līdere un izcelsies visvairāk. Rietumos balta lilija simbolizē šķīstību, nevainību, jaunavību, pilnību un gaismu. Lilijas ziedu pušķī vēsta šķīstību.
Rietumos balta lilija simbolizē šķīstību, nevainību, jaunavību, pilnību un gaismu.
Kristietības mākslā balta lilija ir Jaunavas Marijas simbols. Attēlojot brīdi, kad ercenģelis Gabriēls paziņo Marijai, ka tai nāksies dzemdēt Dieva Dēlu, viņš parasti redzams ar baltu liliju rokās.
Balto liliju dēvē arī par madonnas ziedu, un, tradicionāli saistot to ar šķīstību, uz kapiem ir pieņemts likt baltas lilijas. Nāve tiek uzskatīta par atgriešanos šķīstā stāvoklī – baltā krāsa tiek pretstatīta melnajai nāves krāsai.
Lilija, kas attēlota izaugam no Kristus, pasaules soģa, mutes, ir žēlastības simbols. Bībelē minētās „lauka lilijas” simbolizē uzticīgu kalpošanu Dievam.
Lilija ir arī sens karaļa varas simbols, un tai liela un daudzveidīga loma heraldikā. Dažkārt lilija norāda uz Dievmātes gādību, citkārt attēlota ar trim ziedlapām, uz Svēto Trīsvienību.
Lilijas simbolika saistīta arī ar falliskās nozīmes sublimāciju (ar fallu lilija asociējas tās auglenīcas formas dēļ).
Lilija ir brīnišķīgākais zieds un daudzu tikumu simbols. Dažādu tautu kultūrā lilija simbolizē:

  • tīrību un šķīstību; 
  • labdarību, vienkāršību, labsirdību; 
  • mieru, atdzimšanu, nemirstību; 
  • majestātiskumu, diženumu, augstsirdību; 
  • uzplaukumu, laimi, labklājību; 
  • daiļumu, harmoniju, līdzsvaru; 
  • brīvību un cerību; līdzcietību un žēlsirdību.
Šo puķi mīl visā pasaulē. Pastāv uzskats, ka lilija savu nosaukumu ieguvusi no seno ķeltu “li-li”, kas nozīmē baltumu (“balts-balts”). Senie ēģiptieši attēloja liliju hieroglifos, tā simbolizēja cerību un brīvību. Senajiem jūdiem lilijas zieds nozīmēja bezvainību un tīrību un tika ļoti mīlēts.
Romas impērijā lilijas attēls rotāja monētas, bet liliju ziedu vainagus vienmēr lika galvā jaunlaulātajiem.
Frančiem lilijai ir svarīga vēsturiska nozīme. Tā bija karaļa varas emblēma, bet Franciju dēvēja par liliju valstību.
Katoļu pasaulē Jēzu Kristu bieži attēlo pasniedzam liliju svētajiem, šai gadījumā lilija simbolizē žēlsirdību.
Kristietībā lilija nozīmē tīrību un bezvainību; tas ir Jaunavas Marijas simbols.
Saskaņā ar leģendu erceņģelis Gabriels parādījās Marijai viņas Pasludināšanas dienā ar baltas lilijas ziedu rokā.
Krievzemē balta lilija tāpat tika uzskatīta par bezvainības un tīrības simbolu. Lilija Krievzemē tika godāta arī kā miera simbols.
Balta lilija simbolizē tīrību, bezvainību, harmoniju, cēlsirdību. Tieši šīs nozīmes lilijai ir kā Starptautiskās sabiedriskās kustības “Par Tikumību!” simbolam.
Lilija simbolizē labo vēsti, šķīstību, bet palmas zars - uzvaru pār grēku un kaislībām.

Kopsavilkums. Simbolizē – nevainību, cēlumu, skaidrību, sirds šķīstumu, dzīvību, gaismu, tīrību, sirds tīrību, karaliskumu, brīvību, cerību, patiesumu, garīgumu, garīgo pilnveidošanos, jaunavību,pilnību, žēlsirdības simbols, labsirdību, labdarību, mieru, cēlsirdību, tikumību, atdzimšanu, augsirdību,diženumu, daiļumu, harmoniju, līdzsvaru, līdzcietību, žēlsirdību, miera simbols.
Avoti rakstam:
http://www.eleison.lv/ikonografija/engelu.htm
http://tikumiba.net/2014/08/11/starptautiskas-sabiedriskas-kustibas-par-tikumibu-simbolika/
http://smilsuterapija.1w.lv/232-lilija/
http://www.vedejiem.lv/viss-kazam/kazu-floristika/item/168-kazu-ziedi-un-to-noslepumu-atsifrejums
http://www.delfi.lv/majadarzs/aktuali/mil-nemil-ziedu-valodas-vardnica.d?id=43279299&page=4
http://spoki.tvnet.lv/fotoreportazas/Lilijas-simbolika/6982


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Zvans. Zvaniņš.

Zvani ir paredzēti galvenokārt kaut kā signalizēšanai, tāpēc par zvanu bieži sauc arī skaņas signālu, kas domāts informēšanai, bet nav rad...