Atslēga spēj aizslēgt un atslēgt. Visbiežāk tā simbolizē pieeju, atbrīvošanu, bet iniciācijā –pāreju no vienas dzīves stadijas uz nākamo.
Diognāli sakrustotas zelta un sudraba atslēgas ir pāvesta varas simbols, simboliskas „debesu valstības atslēgas”, ko Jēzus nodeva Pēterim.
Vairākas atslēgas saišķī simbolizē sabiedrisko stāvokli, norādot uz vērtīga īpašuma piederību. Atslēgas bieži ir amata vai brīvpilsētas statusa simbols.
Atslēgas uz "mīļotās sirdi”
Atslēga – slepenraksta atšifrēšanas metode vai simbolu skaidrojums.
Atslēga - vara, izvēles spēks un brīvība, zināšanas un iniciācija (iesvētīšana). Divsejainajam Saules vārtu dievam Jānusam piederēja atslēga, ar kuru viņš slēdza vārtus no nakts uz dienu un no ziemas un vasaru. Lai gan atslēga būtībā var gan aizslēgt, gan atslēgt pieeju dažādām lietām, visbiežāk tā tomēr lietota kā zināšanu un brīvību atslēdzošs simbols. Iesvētīšanu rituālos atslēgas kalpo kā jaunas pakāpes, jaunas ieejas atvēršanas elements. Arī ēģiptiešu krusts Anks ir atslēga - šajā gadījumā tā ir atslēga uz mirušo valstību un tai pat laikā nemirstības simbols. Arī latviešu mītoloģijā Veļu māte glabā viņsaules vārtu atslēgu. Diža ir atslēgas loma gan mūsu ikdienas dzīvē, gan mītu un simbolu pasaulē. Kā atslēgsi durvis, ja esi nozaudējis atslēgu?! Simbolu telpā atslēgas un avota nozīme bieži ir līdzīga. Tas ir ceļš uz dziedināšanu un zināšanām. Daudzas seno laiku burves peldējās avotā pirms pareģošanas. Psihoanalīzē atslēgu bieži saista ar vīrišķo spēku un tā ir arī falliskais simbols.
Kopsavilkums. Simbolizē – gudrību, varu, brīvību, viedumu, rīcības brīvību, zināšanas, iniciāciju, spēju izvēlēties, briedumu, pieeju, atbrīvošanu, sabiedriskā stāvokļa, amata simbols. Zināšanu un brīvības atslēdzošs simbols.
Avoti rakstam:
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru